.
Ako vybaviť Kontakty na oddelenia MsÚ Webkamera Záznam zo zasadaní MsZ Modranské zvesti Register dokumentov

Kalendár podujatí

Zobraziť všetky podujatia

Dnes: Oblačno, 4 / 12 °C

Zajtra: , 0 / 0 °C

Pozajtra: , 0 / 0 °C

Zdroj: SHMÚ

poslať vytlačiť

 

Múzeum Ľudovíta Štúra

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre je súčasťou Slovenského národného múzea a sídli v centre Modry, v tzv. Emreszovskom dome, ktorý patril rodine manželky Karola Štúra a v ktorom Ľudovít Štúr strávil veľa času výchovou bratových synov, keď sa v r. 1851 presťahoval do Modry. Napokon v tomto dome 12. januára 1856 aj zomrel.

Nachádza sa tu hlavná expozícia Ľudovít Štúr - od štúdia k činom, ktorá prezentuje prierez životom a dielom Ľ. Štúra zasadený do konkrétnych historických súvislostí. Predstavuje Ľ. Štúra aj z jeho osobnej a ľudskej stránky prostredníctvom svedectiev jeho súčasníkov, i súčasný pohľad vedeckej a odbornej verejnosti. Expozícia obsahuje unikátne osobné predmety nielen Ľ. Štúra, ale aj Jozefa Miloslava Hurbana a Jána Kalinčiaka, spolu s dielami slovenských výtvarných umelcov a písomným dokumentárnym materiálom.

Pamätná izba Ľ. Štúra pripomína posledné roky jeho života v Modre a okolnosti jeho tragickej smrti.


Vo výstavných priestoroch na prízemí sú sprístupňované dočasné výstavy, či už vlastné, alebo putovné, ktoré zo svojich zbierkových fondov pripravujú jednotlivé organizačné zložky SNM.

 

 

Súčasťou Múzea Ľ. Štúra sú aj vysunuté expozície:

Múzeum slovenskej keramickej plastiky bolo vybudované z fondov EÚ v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007-2013. Nachádza sa v starom vinohradníckom dome v malebnom zákutí v tesnej blízkosti mestských hradieb zo 17. storočia a spoločne s Galériou Ignáca Bizmayera tvorí jeden uzatvorený celok. V súčasnosti návštevníkom ponúka výstavu S citom v rukách - súčasní hrnčiari v Burgenlande a Bratislavskom kraji.

Galéria Ignáca Bizmayera predstavuje reprezentatívny výber z diela majstra figurálnej keramickej tvorby. Umiestnená je v rotundovej bašte mestského opevnenia zo 17. storočia.

Skupinovým návštevám sa na požiadanie poskytuje lektorský výklad v expozícii a v Pamätnej izbe. Múzeum je otvorené od utorka do piatku od 8.30 do 16.00 hod., v mesiacoch apríl až október aj v sobotu od 9.00 do 15.00 hod., každú prvú nedeľu v mesiaci od 13.00 do 17.00 hod. (vstupné zadarmo).

Vstupné:
Expozícia Ľudovít Štúr - od štúdia k činom, Múzeum slovenskej keramickej plastiky a Galéria Ignáca Bizmayera:

riadne vstupné 2,- €, zľavnené vstupné 1,- €
Pamätná izba: riadne vstupné 1,- €, zľavnené vstupné 0,50 €
Poplatok za lektorský výklad 4,- €

Kontakt:
SNM - Múzeum Ľ. Štúra v Modre, Štúrova 84, 900 01 Modra
tel. pre ohlasovanie návštev: 033/ 647 27 65
e-mail: mls@snm.sk

www.snm.sk

 

Kontakt: MsÚ Modra, 033/ 6908 300

Počet zobrazení: 32760, Posledná aktualizácia: 14.05.2013