.
Ako vybaviť Kontakty na oddelenia MsÚ Webkamera Záznam zo zasadaní MsZ Modranské zvesti Register dokumentov

Kalendár podujatí

Zobraziť všetky podujatia

Dnes: Oblačno, 8 / 10 °C

Zajtra: , 0 / 0 °C

Pozajtra: , 0 / 0 °C

Zdroj: SHMÚ

poslať vytlačiť

 

Rozhľadňa

Turistická rozhľadňa na 709,2 m vysokom vrchu Veľká homoľa v Malých Karpatoch bola vybudovaná koncom roku 2001, ako "symbol dobrej spolupráce mesta Modry a mesta Pezinka v 3. tisícročí", aj za finančnej podpory Pilotnej grantovej schémy Phare (Európska Únia).

Veľkolepá turistická rozhľadňa je  významným objektom aktívneho cestovného a turistického ruchu v malokarpatskom regióne a stáva sa obľúbeným cieľom turistov, milovníkov prírody a pohybovej aktivity. Nachádza sa na vrchu Veľká Homola, nazývanom aj modranský Kúgel.

Na horizonte Malých Karpát, v blízkosti miest Modra a Pezinok sa od jesene 2001 týči nová, 20m vysoká turistická rozhľadňa. Snaha vybudovať v Modre turistickú rozhľadňu mala dlhú históriu. V archíve sa našiel dokument pozvánky z 1. marca 1929 na schôdzu Klubu československých turistov v Modre, v ktorej okrem bodov programu je uvedené: „... cieľ nášho odboru je i vybudovanie turistickej rozhľadne na Veľkej Homole (Kogli)...“. Modranský turistický spolok založený 15. mája 1892 , vybudoval prvú rozhľadňu na Veľkej Homoli v r. 1894. O niečo neskôr postavili aj druhú – na uhorskom kopci nad Hrmóniou. V roku 2000 prijalo Mestské zastupiteľstvo v Modre návrh pána Milana Ružeka na vybudovanie turistickej rozhľadne na Veľkej Homoli, ktorú označil ako „symbol dobrej spolupráce mesta Modry a mesta Pezinok v otvárajúcom sa treťom tisícročí“. Bezprostredne po odsúhlasení návrhu a získaní záštity nad stavbou sa začali organizačné práce, získavanie sponzorov. K úzkej spolupráci sa pripojilo i mesto Pezinok so svojimi občanmi. Stavba sa začala realizovať v apríli 2001 výkopom a betonážou základov a kotevných blokov. Úsilie bolo zavŕšené 20. novembra 2001, kedy sa už rozhľadňa týčila v plnej svojej kráse a výške. Vybudovanie rozhľadne organizačne zabezpečil Mestský úrad Modra, s priamou pomocou Mestského úradu Pezinok, občanov a podnikateľov oboch miest a okolia. Všetko nové sa patrí už tradične osláviť a pokrstiť. Nuž nedeľa 19. mája 2002 sa stala dňom „odovzdania rozhľadne verejnosti“. Prestrihnutím červenej stuhy sa rozhľadňa oficiálne stala verejným miestom oddychu a veľkolepého výhľadu na okolie Malých Karpát. Rozhľadňa celkom určite bude plniť krédo „otca rozhľadne“ p. Milana Ružeka: „Pohyb, dobrý humor a pohár vína denne“. Je potrebné poďakovať všetkým brigádnikom, skautom, seniorom za pracovné nadšenie. Pohodlný prístup na rozhľadňu je približne za 1 hodinu po červenej značke od zástavky autobusu na Zochovej chate, po rovnakej značke z Pezinka za 3 hodiny, z Modry po modrej značke za 2 hodiny.

Financie, ktoré boli venované na výstavbu rozhľadne:
Mesto Modra - 234 401,- Sk
Mesto Pezinok - 100 000,.- Sk
Phare (EÚ) - 252 000,- Sk

Ak máte záujem prispieť financiami, je možné poukázať finančný príspevok na účet " ROZHĽADŇA", zriadený Mestským úradom Modra v pobočke VÚB Modra, č. účtu: 1376243953/0200.

Modranský turistický spolok  organizuje každoročne  na Nový rok  stretnutie turistov a priateľov rozhľadne. Ďalšie stretnutia organizátori  uskutočňujú  na jar (máj) a na jeseň (október) – v období, kedy je príroda v najkrajšom šate.

 

Kontakt: 033/ 647 4134

Počet zobrazení: 43254, Posledná aktualizácia: 15.05.2009