80. výročie SNP
Medzi významné výročia, ktoré si v tomto roku pripomíname, patrí aj 80 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania. Počas dnešného štátneho sviatku sme na spomienkovom stretnutí zástupcov mesta, poslancov zastupiteľstva, členov politických strán, zástupcov združení a občanov položili vence k pamätníkom v Modre a na Kráľovej na znak vďaky a úcty.
SNP je vo všeobecnosti považované za reakciu domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenska. Za cieľ si dalo odstrániť režim HSĽS a opätovný vznik Československa. Od mája 1944 pripravovali dôstojníci slovenskej armády pod vedením pplk. gšt. Jána Goliana plán ozbrojeného povstania. Pre strety nacistov a partizánskych skupín strácali Nemci trpezlivosť a od ranných hodín začali 29. augusta 1944 obsadzovať Slovensko. Ján Golian preto v ten istý deň po 20-tej hodine heslom „Začnite s vysťahovaním,“ vyhlásil začiatok povstania. Hoci väčšina posádok zo západnej časti Slovenska neposlúchla výzvu a Východoslovenskú armádu Nemci odzbrojili, povstalci na strednom Slovensku, hornom Ponitrí a časti Spiša takmer 2 mesiace vzdorovali nacistom.
Obyvatelia Modry dávali počas 2. svetovej vojny najavo svoj nesúhlas s fašistickým režimom. Viacerí sa snažili zabrániť transportu miestnych Židov – či už ich ukrývaním alebo snahou zamestnať ich ako nenahraditeľnú pracovnú silu. Modrania tiež pomáhali americkým vojakom, ktorí sa ukrývali v tunajších lesoch po úteku zo zajateckého tábora v Grinave. Počas jari 1944 sa v Malých Karpatoch organizovali partizánske skupiny, tvorené povstalcami i vojakmi zo zajateckých táborov. Partizánske skupiny sa snažili sabotážami ale aj priamymi stretmi narúšať aktivity nacistov.
SNP sa aktívne zúčastnilo 42 vojakov z Modry a niekoľko partizánov, z čoho približne 2/3 povstalcov padlo do nemeckého zajatia, ostatní pokračovali v partizánskych bojoch. V tých bolo možné pokračovať len vďaka obyvateľstvu, ktoré partizánov zásobovalo jedlom, liekmi či oblečením. Slovenské národné povstanie bolo neraz „unesené“ rôznymi ideológiami. To, čo sa mu však nedá odoprieť je skutočnosť, že vďaka nemu bolo Slovensko po skončení 2. svetovej vojny považované za jedného z jej víťazov. Svojim postojom dali obyvatelia najavo svoj odpor voči nacistickému režimu a jeho ideológii.
Text: Miroslava Kišoňová
Foto: Jana Kuchtová, Modranské Zvesti