A A A

Dušičkové obdobie sa blíži, myslime aj na životné prostredie

DomovObčanDušičkové obdobie sa blíži, myslime aj na životné prostredie
Dušičkové obdobie sa blíži, myslime aj na životné prostredie
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: ObčanOdpadyŽivotné prostredie
Uverejnené:26. októbra 2023 Aktualizované:28. októbra 2023

Blíži sa Sviatok všetkých svätých (1. november) a na 2. novembra pripadá Spomienka na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaná Dušičky. Cintorín na Dolnej ulici bude až do 8. novembra otvorený v čase od 8:00 do 21:00 hod. Na Dušičky spomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Pri návšteve miest ich posledného odpočinku sa pokúsme myslieť aj na životné prostredie. Živé kvety sú najkrajšou ozdobou hrobov: chryzantémy, vresy, okrasné kapusty, funkie, krušpán, skalnice alebo vence vytvorené z prírodných materiálov: farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, sušené kvety, šišky, dreviny. Alternatívou umelých kahancov môžu byť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom, ktoré sa dajú použiť viackrát.

Kam s odpadom z cintorínov, ako ho správne vytriediť?

S odkvitnutými kvetmi či živými vencami si poradíme ľahšie. Patria do bio odpadu či kompostoviska v záhrade. Dôležité je z odkvitnutých kytíc odstrániť pred vyhodením stuhy, fóliu či drôtené alebo plastové opory. Horšie je to s umelými kvetmi, kahancami či inými ozdobami, vyrobenými z viacerých materiálov, ktoré sa nedajú oddeliť a tým pádom ani recyklovať. Preto končia v kontajneri určenom na zmesový odpad, ktorého posledná cesta smeruje na skládku odpadov. Tam sa rozkladajú stovky rokov. Vyhnúť sa tomu môžeme dvoma spôsobmi. Buď ozdoby z kombinovaných materiálov nekúpime, uprednostníme ozdoby z prírodných materiálov, alebo kúpime ozdoby z jedného materiálu, ktorú môžeme po konci životnosti vyhodiť do správneho kontajnera triedeného zberu.

Aj kahance a zvyšky vosku spôsobujú ťažkosti

Veľkým problémom je aj množstvo sviečok v plastovom alebo sklenenom obale. Ak sa nevytriedia, končia na skládkach, kde sa menia na „večný odpad.“ Sklenené časti kahancov patria do skleného odpadu, plastové či kovové súčasti, ktoré je možné od sklenenej nádoby oddeliť, umiestnime do príslušného kontajnera alebo vreca na triedený zber. Vosk končí, bohužiaľ, v zmesovom odpade, pokiaľ ho opätovne nedokážeme využiť, napríklad na výrobu nových sviečok.

Ako teda počas týchto sviatkov čo najmenej zaťažiť prírodu a skládky?

Namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych živé kvety v kvetináči. Sú krajšie, vydržia možno až do prvých mrazov a sú cenovo dostupné. Vsadiť môžeme aj na výzdobu z prírodných materiálov – šišiek, sušených kvetov či ihličia. Ak už máme sklenené kahance alebo svietniky, používajme ich čo najdlhšie. Ako alternatívu môžeme použiť sviečky zo sójového alebo včelieho vosku. Aj prírodné materiály raz skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky vytrieďme, aby zbytočne neputovali na skládku. Ak nie sú na cintoríne dostupné nádoby na triedený odpad, vezmime odpad so sebou a vytrieďme ho doma.

Mestská polícia vyzýva na obozretnosť

V súvislosti so zvýšenou frekvenciou dopravy a pohybu v blízkosti cintorínov Mestská polícia Modra vyzýva občanov na obozretnosť. Pre vlastnú bezpečnosť odporúča chodcom používať v nočných hodinách pri zníženej viditeľnosti reflexné prvky. Zároveň upozorňuje, aby pri návšteve pietnych miest nenechávali osobné veci v odparkovaných vozidlách s cieľom znížiť možné pokusy o krádež.

Zdroj: envipak.sk
Foto: Lucia Mandincová

Plagat_Pamiatka_zosnulych
formát pdf - 971 KB
Stiahnuť