A A A

Festival 89-Ty

DomovObčanFestival 89-Ty
Festival 89-Ty
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: ObčanPodujatia
Uverejnené:17. novembra 2022 Aktualizované:26. novembra 2022

Novembrové udalosti sme si v Modre pripomenuli diskusiou “Šľachtic v službách demokracie” s Karlom Schwarzenbergom a Ladislavom Snopkom. Michal Kaščák sa s nimi rozprával o podpore disentu, revolučnom dianí i rozvoji demokracie a jej kríze v súčasnosti. Nasledoval koncert legendárnej slovenskej kapely Bez ladu a skladu, ktorá vznikla v roku 1985 v Trenčíne. Kapela je známa svojou rytmickou ale i kakofónickou hudbou a metaforickými textami, pre ktoré bola v 80. rokoch typická odvážna kritika politického režimu. V Modre si včera zahral na bicích primátor Trenčína Richard Rybníček. V KC Modra si mohli hostia pozrieť aj výstavu “Každý deň vojny nový plagát” ukrajinského grafického dizajnéra Mikolu Kovalenka.

Včerajšia diskusia, koncert a výstava sú súčasťou série podujatí v rámci mestského festivalu 89-Ty, ktorým oslavujeme slobodu, demokraciu a humanizmus. Dnes festival pokračuje filmom “Slobodní” o 19:30 h v Kine Mier Modra. Do 27. novembra 2022 si v podbráni na Štúrovej 59 môžete zároveň pozrieť výstavu “Chceme slobodu” z dielne Ústavu pamäti národa, ktorá na tematických paneloch zachytáva vývoj komunistického režimu v Československu až do revolučných udalostí roku 1989.

Organizátori festivalu: Artforum Pezinok a Kultúrne centrum Modra (s pomocou Michala Kaščáka a kamarátov). Za spoluprácu ďakujeme Ústavu pamäti národa, ktorý zapožičal exteriérovú výstavu. Festival je realizovaný s finančnou podporou Mesta Modry a Bratislavského samosprávneho kraja.

Foto: Martina Mlčúchová  pre Festival 89-Ty