A A A

Máme to šťastie, že v Modre žijú skvelí ľudia

DomovObčanMáme to šťastie, že v Modre žijú skvelí ľudia
Máme to šťastie, že v Modre žijú skvelí ľudia
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: Občan
Uverejnené:28. decembra 2023 Aktualizované:28. decembra 2023

Milí spoluobčania, milí priatelia,

ako každý rok aj ten uplynulý rozkvitli v modranskom chotári jablone, hrušky aj čerešne, tento rok ich však opelili aj naše mestské včely, ktoré do plástov nanosili prvý mestský med. Aj v tomto roku sa naši vinári popýšili svojim kvalitným vínom, keramikári vytočili a vymaľovali ruže na modranských džbánoch a oslávili neuveriteľných 140 rokov pri remesle.

Ľudovít Štúr, tak ako po iné roky, pozdravil okoloidúcich a pozval ich na dobrú kávu a zmrzlinu do kaviarní, jeleň na reštaurácii žmurkol na robotníkov, ktorí opravovali naše chodníky na Moyzesovej a Štefánikovej ulici, obyvateľom vo vnútrobloku na Dukelskej sa zmenil výhľad z okna, Modrania sa pozdravili s cezpoľnými na novom cyklochodníku, v novom detskom ihrisku a v skateparku bolo rušno. Z dolného konca Modry zavoňala práve upražená káva z Ebenicy a pán profesor Malík kývol na pozdrav turistom.

Aj toto je rok 2023, ktorý posunul ciferník vežových hodín viac ako 730 krát, podobne tak, ako ktorýkoľvek Modran prešiel našim námestím a všimol si, že kvetináče opäť zakvitli a zametač na námestí vyprázdnil smetný kôš. Toto je naša miestna každodennosť, ktorú si všímame, keď nám je dobre, alebo keď nás niečo trápi. Vychádza z našej všímavosti a angažovanosti. Niekto rád rozpráva o politike, niekto má rad hudbu a niekto svoj pokoj. Je úžasné, že sme všetci rozdielni a všetci vieme v meste nájsť to, čo nás baví. Máme to šťastie, že v Modre žijú skvelí ľudia, ktorí vám môžu ponúknuť pohár vína, chutné jedlo i kultúru, pretože toto je naše mesto, toto je Modra v roku 2023.

Každý z nás, vy aj ja si určite nájde veľa pozitívnych minuloročných zážitkov, ktoré nás obohatili a urobili náš život krajším a lepším, je dobré si ich uchovať, rátať s nimi aj v roku 2024, ktorý už nedočkavo prestupuje na prahu našich modranských dverí.

Isto mi mnohí môžu oponovať, pretože život prináša aj ťažké situácie, je však dôležité snažiť sa s nimi popasovať, alebo aspoň podeliť s priateľmi, rodinou, prípadne ľuďmi, ktorí nám vedia pomôcť. Iste ich človek okolo seba nájde. Modra je krásne a súdržné mesto, treba si ho užívať. Už v minulosti patrila na mape Uhorska k miestam, kde trávili ľudia z veľkých miest prázdniny a dôchodky. Priťahovala ľudí svojou atmosférou, ktorú doposiaľ má. Sebavedomie nie je pýcha a lokálpatriotizmus robí veľké divy, robí lepších nás i naše okolie a posúva nás vpred.

Prichádza rok 2024. Vyzerá byť pre mestá, obce a komunity, ktoré ich tvoria ešte zložitejší a ťažší ako tie pred ním. Dovolím si vás preto poprosiť o trpezlivosť. Tešme sa z nových výziev, ktoré môžeme realizovať, plánujte si a zveľaďujte, tak ako sa budeme snažiť aj my v meste, aby bola Modra pekným domovom, príjemným a bezpečným miestom pre nás všetkých.

Prajem vám úspešný rok 2024!
Juraj Petrakovič

Foto: Lucia Mandincová