A A A

Modranské vinobranie s tradičnou prešovačkou i moderným Vínostanom predstaví novinky

DomovPodujatiaModranské vinobranie s tradičnou prešovačkou i moderným Vínostanom predstaví novinky
Modranské vinobranie s tradičnou prešovačkou i moderným Vínostanom predstaví novinky
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: Podujatia
Uverejnené:6. septembra 2023 Aktualizované:6. septembra 2023

Trojdňové oberačkové slávnosti v Modre otvoríme v piatok 8. septembra na hlavnom pódiu pred Kultúrnym domom Modra slávnostnými fanfárami a odovzdaním ocenení víťazom súťaže „Víno modranského vinobrania.“ Návštevníkov do nedele 10. septembra čaká bohatý kultúrny program s koncertami na troch pódiách, ukážkami lisovania hrozna a koštovkou burčiakov, muštov, mladých vín i starších ročníkov. Môžu sa tešiť na kvalitný street food a mnohé novinky.

Tradičná prešovačka, vínne pivnice, viechy a muzika vo dvoroch
Pri prechádzke Modrou vás v nose pošteklí vôňa čerstvo vylisovanej hroznovej šťavy. Organizátori vinobrania pripravili pre návštevníkov ukážky tradičného prešovania zo starodávneho dreveného prešu spojené s ochutnávkou hroznového muštu v historickej radnici. „V pivnici historickej radnice bude verejná ochutnávka najlepších vín súťaže „Víno Modranského vinobrania 2023,“ ktorú by milovníci vína určite mali absolvovať,“  odporúča riaditeľ Kultúrneho centra Modra Ján Sklenár. „Príjemnú atmosféru vo vínnych pivniciach, viechach a dvoroch vytvorí Šenkvická muzika, Ľudová hudba Magdalénka a Dychová hudba Grinavanka. Skúsení vincúri zo Spolku vinohradníkov a vinárov Vincúr Modra budú za zvukov folklórnej hudby nalievať modranské vínko na nádvorí radnice a svoje viechy v meste otvoria: Fedor Malík a syn, Modran Klimko Wine, Víno Fiala, Vinárstvo Vincent Jakubec a Vinárstvo Kováč.“

Vínostan a tematické uličky
Centrálny „vinársky uzol“ prestavuje „Vínostan,“ v ktorom sa odprezentuje desiatka vinárov zo združenia Víno z Modry a ďalších dvanásť vinárstiev, ktoré vyrábajú víno z hrozna dopestovaného v Modranskom vinohradníckom rajóne. Vínostan s najlepšími muštami, burčiakmi a vínami bude na Sokolskej ulici spolu s kvalitnou ponukou street foodu.

Zabudnuté remeslá, hrnčiarske workshopy, tvorivé dielne, výstavy
Novinkou tohtoročného vinobrania v Modre sú tematické uličky. Tzv. „ArtZóna“ s ručne vyrobenými výrobkami bude na Kukučínovej ulici a na  Moyzesovej ulici. Návštevníci si môžu pozrieť aj prehliadku historických remesiel v podaní Občianskeho združenia Schatmansdorf z Častej. „Keramikári, šperkári, floristi, včelári, pestovatelia, šikovní ľudia, ktorí vedia šiť, tkať, či háčkovať budú predávať svoje produkty a predvedú ako sa robí skutočné remeslo. V spolupráci s múzeami, galériami a keramickými dielňami sme pripravili pekné výstavy, exkurzie, workshopy a tvorivé dielne,“ uviedol Ján Sklenár. „Súčasťou oberačkových slávností sú už tradične kolotoče na Dukelskej ulici, deti sa vyšantia v slamenom labyrinte z dielne ArTUR na Starom trhu alebo na florbalových hrách v priestoroch Gymnázia Karola Štúra. Obľúbenou atrakciou je výstava historických traktorov rodiny Matuškovičovcov na Kuzmányho ulici, ale pripravili sme aj program pre malé, veľké aj večné deti – InfantUM s Kaukliarom.“

Multižánrové koncerty na troch pódiách
Hlavný program Modranského vinobrania sa odohráva na troch pódiách: na priestranstve pred Kultúrnym domom, na Starom trhu (Moyzesova ulica) a vo Vinohradníckom dvore (nádvorie Historickej radnice). „Snažili sme sa o vyváženú dramaturgiu hudobného programu, aby si prišiel na svoje každý. Po piatich rokoch sa do Modry vráti prvá dáma slovenského popu Jana Kirschner, osobne sa veľmi teším aj na Peter Bič Project, Orchester Jeana Valjeana a na hudobnú spoluprácu Martina Geišberga a Richarda Autnera. Predstavia sa stálice domácej scény, kapely: Bukasový masív, Brajgel, Druhý náklad, FeelMe ale aj nováčikovia z Jungleman’s Ark. Čaká nás poriadny cigánsky bašavel so Sendreiovcami a Kale jakha. Z Rumunska pricestuje jedna z najväčších svetových cigánskych dychoviek Fanfare Ciocărlia,“ uviedol priblížil Ján Sklenár.

Autumnist prinesie na vinobranie hypnotickú zmes súčasnej elektroniky s nadžánrovými presahmi, kapela Dis is Markéta spojí rôzne hudobné svety od folklóru cez klasickú až súčasnú experimentálnu hudbu a Horkýže slíže zahrajú punk rock. Z Českej republiky pricestuje trio  Petra Börnerová band s tvorbou v duchu tradície folk-blues-roots. Mladú generáciu osloví talentovaný Šimon Sadiv a.k.a. SIMILIVINLIFE – senzácia slovenskej urban scény, Tolstoys, či Tornádo Lue. Pódium pre tanečné vystúpenia bude patriť miestnym: ADT crew a DFS Magdalénka.

Kompletné informácie o programe a podujatí:
Web: http://www.modranskevinobranie.sk
Facebook: https://www.facebook.com/modranskevinohranie/
Udalosť: https://t.ly/ea0Cs

Foto: Michal Svítok, Martina Mlčúchová

Modranské vinobranie 2023-program
formát pdf - 19 MB
Stiahnuť
Modranské vinobranie 2023-mapa
formát pdf - 26 MB
Stiahnuť