A A A

Rekonštrukcia oplotenia Huncokárskeho cintorína

DomovIvestičné akcieRekonštrukcia oplotenia Huncokárskeho cintorína
Rekonštrukcia oplotenia Huncokárskeho cintorína
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: Ivestičné akcie
Uverejnené:25. septembra 2023 Aktualizované:30. októbra 2023

Aktualizácia 30. októbra 2023, doplnené o fotogalériu zrekonštruovaného oplotenia Huncokárskeho cintorína.

***
Pôvodná správa

Huncokársky cintorín sa nachádza uprostred lesa v rekreačnej oblasti Modra-Piesok. Na mapách je prvýkrat zaznačený v 80. rokoch 19. storočia. Cintorín slúžil výlučne na pochovávanie horských drevorubačov – Huncokárov a ich rodín. Hroby boli pôvodne veľmi jednoduché, označené drevenými krížmi, ohraničené kameňmi, bez nápisov a výzdoby. V roku 2005 bolo na cintoríne vybudované nové drevené oplotenie a v roku 2014 potomkovia Huncokárov obnovili 21 drevených krížov. Na cintoríne sú pochovaní Huncokári priamo z Piesku, ale i z blízkeho okolia. Nikde inde na Slovensku sa v takejto podobe a veľkosti huncokársky cintorín nezachoval. Má lichobežníkový tvar s plochou 946 m2.

Časť oplotenia vplyvom vlhkosti zahníva, je potrebné vymeniť drevené stĺpiky aj betónové pätky. Kotviace prvky si vyžadujú ošetrenie proti hrdzi a hydroizolačnú stierku. Pri rekonštrukcii vstupných celodrevených brán plánujeme znovu použiť pôvodné kovania, ktoré ošetríme proti hrdzi a ich vzhľad obnovíme náterom v čiernej farbe. Našou snahou je zachovať pôvodnú jednoduchú architektúru cintorína s použitím Smreku červeného ako materiálu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a hnilobe.

Na projekt rekonštrukcie oplotenia Huncokárskeho cintorína sme získali nenávratný finančný príspevok 22 311 eur z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020. Dielo bude hotové do začiatku novembra tohto roka.

Ilustračné foto: Lucia Paulovičová
Foto v galérii: Lucia Mandincová