A A A

Darovanie krvi – nový termín

DomovObčanDarovanie krvi – nový termín
Darovanie krvi – nový termín
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: ObčanVýzvy
Uverejnené:20. marca 2023 Aktualizované:20. marca 2023

Informácia pre všetkých darcov krvi – najbližšie organizuje Národná transfúzna služba SR v spolupráci s mestom Modra mobilný odber kvi 3. apríla od 7:30 h v Hoteli pod Lipou v Harmónii. Ak chcete darovať krv, nemusíte sa prihlasovať vopred. V prípade otázok môžete kontaktovať p. Evu Horváthovú na čísle 033/6908 327.

Kto môže darovať krv? Darovať krv môžu v zásade všetci zdraví ľudia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí vážia viac ako 50 kg. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do veku 65 rokov, ak sú v dobrom zdravotnom stave. Test spôsobilosti Vám napovie, či momentálne môžete darovať krv.

Užitočné rady pred odberom krvi:

  • 24 hodín pred odberom vypite min. 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená.
  • Nehladujte! Na odber nechoďte nalačno! 12 hodín pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, údeniny…). Vhodné sú sacharidové jedlá: ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med…
  • Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože Váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite Vašej krvi.
  • Minimálne 6 hodín pred odberom nefajčite.
  • Minimálne 12 hodín pred odberom nepite alkohol.
  • 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a fyzickej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

Ilustračné foto: canva.com
Zdroj: www.ntssr.sk