A A A

Hlasujte v súťaži Fénix – najkrajšia obnovená pamiatka roka

DomovKultúraHlasujte v súťaži Fénix – najkrajšia obnovená pamiatka roka
Hlasujte v súťaži Fénix – najkrajšia obnovená pamiatka roka
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: KultúraObčanPamiatky
Uverejnené:17. marca 2023 Aktualizované:18. marca 2023

V hlasovaní verejnosti za najkrajšiu obnovenú pamiatku roka – FÉNIX môže vyhrať náš zrekonštruovaný kaštieľ v Modre. Svoj hlas mu môžete dať tu: https://bit.ly/3ZV7I14  Súťaž potrvá do 5. apríla 2023 do polnoci. Každý môže hlasovať maximálne jeden krát denne z jednej mailovej adresy. Spomedzi všetkých hlasujúcich budú vyžrebovaní výhercovia nasledovných cien:

  • 1x pobyt pre 2 osoby v Kubínyiovskom kaštieli v Dolnom Kubíne v hodnote 400 eur,
  • 19x balíček plný prekvapení (obsahuje: vedomostnú spoločenskú hru Hrady a zámky, drobné reklamné predmety) v hodnote do 40 eur.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo kultúry SR. Komplexnú obnovu kaštieľa v Modre realizoval Bratislavský samosprávny kraj v rokoch 2018 až 2022.

O obnove
Neobvyklá dynamika stavebných premien pamiatky odzrkadľuje vývoj potrieb a spôsobu života jej majiteľov. V zachovanej podobe tak kaštieľ koncentruje pozoruhodné vrstvenie architektonicko-historických etáp v závislosti od využitia – od rýdzo hospodárskej funkcie až po romantické vidiecke sídlo rytiera v 20. storočí. Komplexnú obnovu realizoval Bratislavský samosprávny kraj v rokoch 2018 až 2022. V interiéri aj exteriéri boli odstránené rušivé sekundárne zásahy a po statickej stabilizácii a sanácii vlhkosti boli rekonštruované jednotlivé stavebné prvky (krov, strechy, pavlač, schodiská, oporný múr mlynice…). Rekonštruované a reštaurované boli fasády a ich výtvarné prvky, okná, dvere a remeselné detaily. Realizované úpravy interiéru v maximálnej miere prezentujú zachované dobové prvky a dispozíciu. Obnovou sa podarilo dať pamiatke zjednocujúci historický výraz a zvýšiť jej užívateľský štandard. Kaštieľ v Modre bude naďalej plniť verejnú funkciu ako sídlo osvetového strediska a kreatívne a dokumentačné centrum regionálnych tradícií vrátane digitalizačného pracoviska. Možnosti využitia Modranského kaštieľa ešte viac rozšíri pripravovaná obnova priľahlého parku.

Pamiatka: Kaštieľ
Lokalita: Modra
Vlastník: Bratislavský samosprávny kraj
Rozsah obnovy: komplexná obnova, 2018 – 2022
Št. pamiatkový dozor a metodika obnovy: KPÚ Bratislava, metodik obnovy: PhDr. P. Jurkovič
Príprava obnovy: architektonicko-historický výskum PhDr. Z. Zvarová, Mgr. P. Horanský, reštaurátorský výskum Mgr. art. P. Ševčík projektová dokumentácia Ing. arch. J. Sekan, Ing. arch. I. Klembarová
Realizácia obnovy: SOAR sk, a.s. Žilina, Mgr. art. P. Ševčík

Foto: Bratislavský samosprávny kraj