A A A

Priestor “KÁ” poskytne mladým ľuďom bezpečné útočisko a psychologickú pomoc

DomovObčanPriestor “KÁ” poskytne mladým ľuďom bezpečné útočisko a psychologickú pomoc
Priestor “KÁ” poskytne mladým ľuďom bezpečné útočisko a psychologickú pomoc
Autor:Zuzana Tichá Kategórie: ObčanŠkolstvoSociálne veci
Uverejnené:16. apríla 2023 Aktualizované:16. apríla 2023

Kultúrne centrum Modra (KC) vytvára v spolupráci s občianskym združením IPčko diskusný priestor pre mladých ľudí. Inšpiratívne prostredie a psychologickú pomoc tak nájdu na jednom mieste v Klube za oponou. Priestor „KÁ“ je rešpektujúce miesto, kde môžu mladí ľudia diskutovať na rôzne spoločenské témy aj na témy duševného zdravia a zmysluplne tráviť voľný čas na koncertoch, workshopoch a iných zážitkových aktivitách. KC Modra, psychológovia a psychologičky z IPčka sa chcú v diskusiách zameriavať najmä na mladých ľudí a študentov miestnych škôl II. stupňa.

„Iniciatívu KC Modra vytvoriť pre mladých ľudí diskusné miesto v Modre, v ktorom nájdu vypočutie, priestor na vyjadrenie svojich názorov a psychologickú pomoc a podporu veľmi vítame a sme radi, že môžeme byť súčasťou tohto projektu. Veríme, že v neformálnej komunite, ktorú vytvára KC Modra, nájdu jeho návštevníci a návštevníčky pocit bezpečia v otvorených diskusiách, inšpiráciu, ale aj odbornú psychologickú pomoc,“ dopĺňa psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro.

Priestor „KÁ“ je situovaný v Klube Za Oponou (v budove KC Modra) na Sokolskej ulici č. 8 v Modre. Bude k dispozícii pre mladých ľudí počas klubových stretnutí, na ktorých sa stretnú so psychológmi a psychologičkami z IPčka, ďalšími odborníkmi a hosťami. Priestor bude slúžiť takisto aj na príležitostné koncerty a malé javiskové formy.

„Už dlhšiu dobu vnímame silnú potrebu vytvoriť pre mladých ľudí v Modre bezpečný priestor, kde sa budú môcť stretávať na neformálnych diskusiách a podujatiach. Rovnako si uvedomujeme, aké dôležité je ich vypočuť a zaujímať sa o ich názor. Žijeme naozaj neľahké obdobie ovplyvnené pandémiou, vojnou na Ukrajine a rôznymi nenávistnými prejavmi. My dospelí máme často problém zvládať enormný tlak a napätie, ktoré je v celej našej spoločnosti. Kto sa pýta na názor tínedžerov? Ako často sa zaujímame o ich duševné zdravie? Prečo namiesto prevencie riešime často už len dôsledky? Pevne verím, že v priestore „KÁ“ nájde každý mladý človek pochopenie, vypočutie a pomoc,“ uzatvára riaditeľ KC Modra Ján Sklenár.

Odborníci a odborníčky z liniek pomoci a krízových služieb IPčka uskutočnili v roku 2022 viac ako 178 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií, v ktorých najviac dominovali témy pocitov osamelosti (21,7 %), duševných ťažkostí (9,6 %), stres a tlak na výkon (9,1 %), myšlienky na ukončenie života (9 %), depresia a jej symptómy (7,3 %) a sebapoškodzovanie (5,3 %). „Mladí ľudia nám na našich linkách pomoci IPčko.sk a na Krízovej linke pomoci (0800 500 333) dlhodobo hovoria, že sa cítia osamelo, že majú pocit neviditeľnosti a nevypočutosti. Pevne veríme, že sa nám spoločne podarí vytvoriť priestor, kde mladí ľudia budú cítiť, že im na niekom záleží a budú môcť otvorene diskutovať o témach, ktoré sú súčasťou ich života,“ hovorí odborná pracovníčka IPčko Zuzana Juráneková.

Priestor „KÁ“ v Klube za oponou vznikol aj vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia.

Potrebujete pomoc:
https://ipcko.sk/
https://dobralinka.sk/
https://www.krizovalinkapomoci.sk/

Ilustračné foto: canva.com